KVAKsvíčka
Mystérium svíčky
Přemýšleli jste někdy nad tím, proč nás svíčka stále fascinuje? Už dávno není jediným zdrojem tepla a světla, tak co tedy ukrývá a proč si ji spojujeme s výjimečnými okamžiky? Možná je to symbolika dříve vzácného světla. Možná sváteční atmosféra – svíčka je dodnes součástí Vánoc, romantiky, sychravých večerů, historických oslav, ale i meditací a léčby.
Tiché a plápolavé světlo je uklidňující, ale zároveň plane touhou a zaujetím. Zřejmě proto si svíčku spojujeme s tajemnem a kouzly. A měli to tak i lidé ve starověku, kdy osvětlovali oltáře a děkovali božstvu v římském Pantheonu nebo řeckém Olympu. Ve středověku svíčka sloužila pohanským rituálům, i tak byla ale až do 19. století drahým artiklem, na který si nesáhl každý. Mystično tak okolo svíčky roste už celá staletí a s ním se pojí i jakási vzácnost. A dnes, kdy na nás ustavičně bliká modré světlo monitorů, volá naše duše po návratu tichého, zlatého světla. Volá po intimní atmosféře plamínku.
Od hovězího loje ke skořici
Získat teplo a světlo – jasný účel, pro který svíčky vznikly – stačilo jen dřevo, tuk a budiž světlo. To není taková romantika, že? Když se ale přesunete z jeskynní kultury, nebo z Číny, kde se vyráběly svíce z velrybího tuku, do starověkého Egypta a Mezopotámie, nenajdete jen primitivní nástroje, ale první jednoduché svíčky z včelího vosku. Historie jejich výroby sahá až do roku 3000 před Kristem, proto není divu, že se materiál obměnil. Od levného hovězího loje, který však neuvěřitelně zapáchal, a zůstal proto dostupnou variantou světla prostého lidu, objevovali výrobci nové alternativy. V Indii vznikaly např. voňavé vosky z uvařené skořice.
Každá má příběh, ale tahle byla první
Je to tak, výroba svíček má dlouholetou historii. Dokonce se stala jedním z řemesel, pro které existovaly vážené cechy. Ovšem první a sofistikovaná manufaktura na svíčky vznikla v roce 1488 v drsném, chladném Dublinu. Rathbornes Candles – luxusní a nejstarší společnost na výrobu svíček na světě. Více než 500 let svítily jejich svíce v ulicích, domech a irských kostelech. Zakladatel John G. Rahtborne tak vytvořil bezpečnější večerní Irsko už v 16. století. Dnes je tamější výroba stále ruční, ale mnohem více propracovaná. Léta zkušeností, vývoje vosku, ale i vývoj materiálu… To vše přineslo čistší a pomaleji hořící svíčku.
Doba svíčková, doba pokroková
V roce 849 vznikly na dvoře krále Alfréda Velikého Anglosaského první svíčkové hodiny. Jak si je představit? Do svíce byly provedeny zářezy přesně po hodinách, přičemž celá vydržela hořet až 4 hodiny. Inovací si prošel i samotný materiál – klíčový v dějinách svíčkování. Od poněkud smrdutých lojových svíček se naštěstí časem upustilo a do popředí se dostal včelí vosk, nejčastější surovina, kterou využíváme dodnes. Jenže tenkrát patřila mezi drahé zboží a dovolit si ji mohla pouze šlechta a církev.
Pokrok nezastavíte a spát nedal ani výrobcům svíček. V novověku se pokusili získat vosk z ovoce Myrica, šlo však o málo výtěžnou metodu, a tak ji brzy opustili. V 18. století se svíce začaly tvořit z vorvaního tuku, což byla velmi luxusní záležitost. Vždyť šlo o krystalickou hmotu s perleťovým leskem! Velký zlom ve výrobě přišel v 19. století za dob francouzských chemiků Michela Eugéne Chevreula a Joseph-Louise Gay-Lussaca, kteří si nechali patentovat kyselinu stearinovou, a zbavili tak svíčky do té doby nezaměnitelného zápachu. V roce 1834 dokonce vynalezli přístroj, který jich vyrobil až 1500 kusů za hodinu. Hotová industrializace. Největší boom však přišel s objevem parafínu – v ten moment se svíčky staly dostupnější i měšťanům a rozsvítily druhou polovinu 19. století. Svíčkovou revoluci však zbrzdily petrolejové lampy. Další ránu pak dostaly ve století páry, kdy plápolající ohýnek svíčky postupně nahradil efektivnější zdroj světla.
Znovuzrození svíčky
Ať tak či tak, svíce přežily i příchod elektřiny a ve 20. století našly úplně jiné uplatnění. Posunuly se mezi dekorace a staly se symbolem romantiky, slavnostních chvil a rozjímání. Výrobci i kupující začali toužit po designu, což se u nás projevilo až po revoluci 1989. Pozvolna tedy vznikaly „lepší“ svíčky i v Čechách. Když si na ně ale vzpomenete a porovnáte je s těmi dnešními, budete se možná trochu chytat za hlavu. Tenkrát byly v kurzu dráždivé barvy, výrazné až jedovaté vůně a roztodivné tvary. Díky svíčkovému bohu, že jsme se ve výrobě posunuli kupředu!
Jsem 100% přírodní svíčka. Jsem vyrobena ručně ze sójového vosku a 100% přírodních esenciálních olejů. A brzy tu budu pro tebe.
Stránka 1 z 1 - 5 položek celkem
Stránka 1 z 1 - 5 položek celkem